Jiná perspektiva v nejrůznějších oblastech Chrudimského dění

V Chrudimi bude středa 20. září 2023 ve znamení Noci literatury

Středa 20. září 2023 bude ve znamení Noci literatury, vedle Chrudimi se do akce zapojují desítky měst v České republice i v zahraničí.

V Chrudimi bude středa 20. září 2023 ve znamení Noci literatury

Ve středu 20. září 2023 se v desítkách českých i zahraničních měst 2023 uskuteční další ročník Noci literatury. V Chrudimi ukázky z českých překladů moderní evropské literatury přečte a písně ze svého bohatého repertoáru šansonů i jazzových standardů zazpívá herečka a zpěvačka Kristýna Kudrnáčová.


Středa 20. září 2023 bude ve znamení Noci literatury, která každoročně nabízí příležitost seznámit se s tvorbou současných evropských spisovatelů prostřednictvím známých osobností a na divácky atraktivních místech. Vedle Chrudimi se do akce zapojují desítky měst v České republice i v zahraničí. Na pořádání akce již tradičně spolupracují Městská knihovna Chrudim, Muzeum loutkářských kultur a kavárna Mlsný pecivál. A právě v kavárně Mlsný pecivál bude číst ukázky z děl moderní evropské literatury herečka a zpěvačka Kristýna Kudrnáčová, která čtení doprovodí samozřejmě i hudebním vystoupením.

Zazní například ukázky z povídkové knihy Čistý, skromný život českého básníka, prozaika a výtvarníka Viktora Špačka, za níž autor získal v roce 2023 prestižní ocenění Magnesia Litera. Špačkovy povídky jsou jako portréty vymodelované citlivýma rukama sochaře. Nejde však pouze o podobizny, postavy jsou zachycovány zevnitř, z okruhu svých myšlenek, v nichž řeší více či méně úspěšně své problémy a traumata.

Další z knih, kterou si Kristýna Kudrnáčová vybrala pro svoje čtení, je román polského autora Radka Baka Báje o hadím srdci, za který obdržel mnohé žánrové i nežánrové ceny včetně prestižní Literární ceny Nike.  Sledujeme osudy Jakuba Szely, který se stane zbojníkem a vůdcem selské vzpoury proti šlechtě z roku 1846. Kniha se pohybuje se na pomezí dějin a mytologie — zdánlivě mrtvé věci ožívají, do osudů lidí zasahují víly a moudří hadi. Kniha je nejen velkolepým románem o dobru a zlu, které se skrývá v každém z nás, ale vypráví poutavým jazykem i o sociální nespravedlnosti, o Haliči a Bakově rodném Polsku.

Další pokračování chrudimské Noci literatury začíná ve stylovém prostředí gotického sklepení pod kavárnou Mlsný pecivál ve středu 20. září v 18 hodin. Projekt Noc literatury organizují Česká centra ve spolupráci s EUNIC Praha (Asociace národních kulturních institutů zemí EU), zahraničními ambasádami v České republice a nakladatelstvím Labyrint. Vstup je jako obvykle zdarma.

autor: Břetislav Oliva